Pamatuješ si všechno to, co se dělo, než Evropská organizace pro jaderný výzkum poprvé zapnula LHC.
Seæaš li se svih stvari koje su isplivale pre ukljuèivanja LHC-a?
S použitím LHC, Nahn a tisíce dalších vědců mění části atomů na cestovatele časem.
Evropski Veliki hadronski sudaraè zvani LHC - Large Hadron Collider najveæi je akcelerator na svetu, za najveæe i najteže èestice.
Ale pro LHC, tato miliardtina sekundy je roztažena, vzhledem k našemu času.
Oni ubrzavaju protone, blizu brzine svetlosti i zatim ih sudaraju.
Ale LHC umí daleko více, než hledat nepatrné částice, protože to, co vlastně stavěli v CERNu, je stroj Velkého třesku.
LHC može da uradi i mnogo više nego što je pronalaženje čestica, jer on je sagradjen u CERN-u da bude mašina za Big Beng.
Ale LHC nás opravdu vezme přes tu hranici a dovolí nám tu zemi vidět, prozkoumat a pozorovat.
LHC nas zaista vodi preko te granice i daje nam mogućnost da pogledamo tu zemlju i istražimo je.
Je to závod s časem, nalézt Higgsův bozon dříve než LHC v CERNu.
Pronalaženje Higza je trka sa vremenom, od kada je CERN-ov LHC počeo da radi.
No, myslím, že ze smazaných dat možná zůstal nějaký negativní otisk, ale byl by tak slabý, že by k tomu byl potřeba LHC, jen abychom se k nim dostali.
Pa mislim da bi negativna impresija bila, fokusiranje na digazueru o izbrisanim informacijama, ali bi bio toliko slab da bi ti trebao pomoæni ureðaj samo da pristupiš.
Je docela možné, že experiment na LHC může vytvořit takzvanou mikroskopickou černou díru.
Sasvim je moguæe da æe LHC eksperiment moæi da napravi takozvanu mikroskopsku crnu rupu.
4. července minulého roku experimenty ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) objevily Higgsův boson.
Prošle godine, četvrtog jula, eksperimenti na Velikom hadronskom sudaraču otkrili su Higsov bozon.
A zatím, měření pocházející z LHC nenaznačují objevy nových částic nebo nečekaných jevů.
Umesto toga, za sad, merenja koja dolaze iz VHS ne pokazuju znake postojanja novih čestica niti neočekivanih pojava.
V roce 2015 LHC téměř zdvojnásobí energii srážejících se protonů a tyto silnější kolize nám umožní lépe zkoumat svět částic a jistě se dozvíme mnohem více.
2015. VHS će skoro udvostručiti energiju protona koji se sudaraju, i ovi snažniji sudari omogućiće nam da dalje istražujemo svet čestica i sigurno da ćemo saznati mnogo više.
Tuto vnitřní energii nazýváme hmotností částice. LHC objevením Higgsova bosonu nezvratně prokázal, že tato látka je skutečná, protože z této látky je stvořen Higgsův boson.
I ova unutarnja energija je ono što nazivamo masom čestica, i nakon otkrivanja Higsovog bozona, VHS je ubedljivo dokazao da je ova supstanca stvarna, jer je to ono od čega je Higsov bozon sagrađen.
Experimenty v LHC ukázaly, že hmotnost Higgsova bosonu je asi 126 GeV.
Eksperimenti na VHS otkrili su da masa Higsovog bozona iznosi oko 126 gigaelektronvolta.
Vyzbrojeni touto informací z LHC jsme spolu s dalšími kolegy zde v CERNu spočítali pravděpodobnost, že by se náš vesmír mohl kvantově protunelovat do ultrahustého Higgsova stavu a došli jsme k velmi úchvatnému závěru.
Naoružani ovim podacima iz VHSa, zajedno sa još nekim kolegama ovde u CERNu, izračunali smo verovatnoću da bi naš univerzum mogao da prođe kroz kvantno tuneliranje i pređe u ultra-gusto Higsovo stanje, i dobili veoma zanimljiv rezultat.
Toto je věda na pochodu, potřebujeme více údajů, abychom tu záhadu vyřešili. Doufejme, že LHC brzy přidá další nové nitky tohoto příběhu.
Ovo je nauka je u razvitku, i da bismo razrešili misteriju, potrebno nam je još podataka, i VHS će, nadajmo se, uskoro otkriti nove detalje ove priče.
[LHC] LHC urychluje subatomární částice na 27kilometrovém okruhu a čím dál víc jejich rychlost přibližuje rychlosti světla, než je nechá uvnitř obřího detektoru částic srazit.
LHC покреће огромном брзином субатомске честице у прстену величине 27 километара, приближавајући им брзину кретања све више брзини светлости пре него што изазове њихов судар у џиновским детекторима честица.
4. července 2012 oznámili fyzikové z CERNu světu, že zaznamenali novou základní částici, která vznikla při prudké kolizi uvnitř LHC: Higgsův boson.
На дан 4. јула 2012. године, физичари у ЦЕРН-у су објавили свету да су приметили да се нова елементарна честица ствара приликом снажних судара у LHC-у, Хигсов бозон.
Nechci teď kolem těchto teorií zacházet do detailů, ale klíčová myšlenka je tato: jestliže kterákoliv z nich vysvětluje podivnou velikost Higgsova pole, potom bychom měli v LHC vidět, jak společně s Higgsovým bosonem vznikají nové částice.
Нећу залазити у детаље ових идеја сада, али је главна поента ово - ако би било која од њих објаснила ову чудно подешену вредност Хигсовог поља, онда би требало да видимо да се нове честице стварају у LHC-у, заједно са Хигсовим бозоном.
Při prvním spuštění LHC jsme měli vysoká očekávání. Hledali jsme během něho nové teorie fyziky: supersymetrie nebo teorie rozlehlých dodatečných rozměrů, které by objasnily tu podivně nastavenou velikost Higgsova pole.
Упркос постојању велике наде при првом покретању LHC-а, оно што смо тражили при томе... трагали смо за новим теоријама у физици, за суперсиметријом или огромним додатним димензијама, које би могле објаснити чудно подешену вредност Хигсовог поља.
Ale navzdory velkým očekáváním LHC odhalil neúrodnou subatomární poušť obydlenou pouze osamoceným Higgsovým bosonem.
Међутим, иако је постојала велика нада, LHC је открио јалову субатомску дивљину насељену само усамљеним Хигсовим бозоном.
Letos v létě začal LHC druhou fázi svých aktivit s téměř dvojnásobnou energií, než jaké jsme dosáhli při prvním spuštění.
Овог лета, LHC је покренуо другу фазу операције уз скоро дуплирану енергију у односу на ону постигнуту при првом покретању.
(Potlesk) Bruno Giussani: Harry, i když jste právě teď řekl, že věda možná nebude znát některé odpovědi, chtěl bych vám položit pár otázek a ta první zní: postavit něco takového, jako je LHC, je vícegenerační projekt.
(Аплауз) Бруно Ђузани: Хари, иако си управо рекао да наука можда нема неке одговоре, желим да ти поставим неколико питања, а прво је следеће: изградња нечега као што је LHC је пројекат једне генерације.
HC: Měl jsem velké štěstí, že jsem se připojil k experimentu, na kterém pracuji u LHC, v roce 2008, zrovna když jsme začínali, a v mé výzkumné skupině jsou lidé, kteří už tam pracovali 30 let, celou svoji kariéru u jednoho stroje.
Хари Клиф: Имао сам среће да сам се придружио експерименту на ком радим на LHC-у 2008. године, баш док смо га покретали, а постоје људи у мојој истраживачкој групи који раде на томе три деценије; током читаве каријере на једној машини.
Myslím, že se první debaty ohledně LHC vedly v roce 1976. Začínáte plánovat výstavbu stroje bez techniky a víte, že ho bez ní nepostavíte.
Мислим да су се први разговори о LHC-у водили 1976. године, када су покренути планови о овој машини без постојања технологије, за коју знате да ће вам требати за изградњу.
BG: Čína zrovna před dvěma nebo třemi týdny oznámila, že hodlá postavit superurychlovač, který bude 2krát větší než LHC.
БЂ: Кина је најавила пре 2 или 3 недеље да намерава да изгради супер сударач два пута већи од LHC-а.
Stavba stroje, jako je LHC, vyžaduje, aby se na něm podílely svými prostředky země celého světa.
Стварање машине као што је LHC захтева од земаља широм света да уједине своје ресурсе.
Zpátky v osmdesátých letech, kdy jsme potřebovali peníze pro LHC od britské vlády, Margharet Thatcherová tenkrát říkala „Jestli mi pánové dokážete vysvětlit tak, aby to pochopil i politik, co to krucinál děláte, tak ty peníze dostanete.
I još 1980-tih, kada smo hteli novac za LHC od britanske vlade, Margaret Thatcher, u to vreme, je rekla ''Ako vi možete da objasnite, jezikom koji političar može da razume, šta je zapravo to što radite, dobićete novac.
Jestli je ta představa pravdivá, pak musíme objevit Higgsovu částici v LHC.
Ako je ova ideja tačna, onda moramo da otkrijemo te Higsove čestice u LHC-u.
Jestli to pravda není, protože je to poměrně složitý mechanismus, i když je nejjednodušší na který jsme byli schopni přijít – pak to, co tu práci Higgsových částic dělá se musí ukázat v LHC.
Ako nije tačna -- jer je to dosta zamršeni mehanizam, iako je najjednostavniji koji smo mogli da smislimo -- onda šta god vrši posao Higsovih čestica znamo da mora da se pojavi u LHC-u.
To je vlastně garance toho, co LHC objeví.
To je u suštini garancija onoga što će LHC naći.
A kdybych měl vsadit peníze, vsadil bych se -- – i když velmi nevědeckým způsobem – že i tohle nám LHC poví.
I kad bih hteo da se kladim, kladio bih se -- na veoma nenaučni način -- da će se ove stvari pojaviti u LHC-u.
Takže další spousta jiných věcí, které může LHC objevit.
Ima mnogo drugih stvari koje LHC može da otkrije.
LHC (až se v létě spustí) napíše další knižní kapitolu.
LHC će svakako, kada se uključi na leto, napisati sledeće poglavlje te knjige.
Je tu LHC, urychlovač pro částicovou fyziku, který v průběhu roku uvedeme do provozu
Veliki hadronski sudarač, akcelerator čestica, koji će biti uključen kasnije ove godine.
Je možné, že právě na LHC budou vznikat částice temné hmoty.
Moguće je da će nastati čestice tamne materije u Velikom hadronskom sudaraču.
Minulý rok jsem na TEDu představil LHC.
Na prošlogodišnjem govoru upoznao sam vas sa LHC-om.
A pro ty, kteří zde nebyli, LHC je největší vědecký experiment, který kdy byl proveden - má obvod 27 kilometrů.
A za sve vas koji niste bili prisutni, LHC je najveći naučni eksperiment ikada pokušan - 27 kilometara u obimu.
Je to obrázek prvního svazku částic, který prošel celým okruhem LHC, až k místu záměrné srážky, která vyvolala spršku částic, kterou detektor zachytil.
To je slika prvog snopa čestica kako se posle prolaska celom dužinom LHC-a sudara sa svrsishodno postavljenim delom LHC-a i rasipa čestice u detektor.
Na jednom ze spojů, mezi devíti tisíci magnety v LHC byl výrobní defekt.
Jedan od više od 9 hiljada sklopova magneta LHC-a je napravljen sa greškom,
Na konci března bude LHC znovu jako nový.
LHC će ponovo mirovati do kraja marta.
Myslím, že fakt, že je to tak obtížné, fakt, že překonáváme sami sebe, je hodnota kterou přínáší věcí jako je LHC.
Lako ih je pobijati. Mislim da je to što je taj rad toliko težak, činjenica da posežemo za nečim novim, vrednost stvari kao što je LHC.
Tuším, že CERN je domovem Velkého hadronového urychlovače (LHC).
Čini mi se da je CERN dom Velikog hadronskog kolajdera.
5.0762279033661s
Preuzmite našu aplikaciju sa rečnim igrama besplatno!
Povežite slova, otkrijte reči i izazovite svoj um na svakom novom nivou. Spremni za avanturu?